Ileostomie

 

Vývod/stomie na tenkém střevě - jedná se o chirurgické vyústění ilea (koncového úseku tenkého střeva). Bývá umístěna v pravé části břicha asi 1-2 cm nad břišní stěnou. Nejčastěji dochází k vytvoření po úplném odstranění tlustého střeva nebo v případě potřeby odlehčení operované části tlustého střeva.

Po operaci odvádí řídký a objemný obsah, po několika týdnech se však zahušťuje a její obsah je cca 500-750ml. Stolice je agresivní, bohatá na trávicí šťávy. Z tohoto důvodu při kontaktu s pokožkou způsobuje podráždění a záněty. Sáček se vyprazdňuje cca 6x za den. Množství a konzistence střevního obsahu z ileostomie se dá částečně ovlivnit stravou i medikamentózně (např. Imodium).

Typy stomie: 

  • dočasná (po dobu nutnou na zhojení)
  • trvalá

Druhy sáčků:

Sáčky se vyrábějí uzavřené nebo výpustné. Pro ileostomii se používají sáčky výhradně výpustné z důvodu většího objemu řidší stolice.

K dostání jsou sáčky průhledné a béžové (neprůhledné), v různých velikostech (malé,střední,velké). Plastikový sáček je pokryt z jedné nebo obou stran textilií.

K dispozici jsou dva systémy:

-jednodílný systém

-dvoudílný systém

Jednodílný systém:

Sáček má na zadní straně podložku s lepící plochou, která je součástí sáčku, a otvor uprostřed. Ten se přizpůsobí velikosti stomie (vystřihne se) a podložka se poté lepí na pokožku. Lepící hmota podložky poskytuje ochranu citlivé pokožce v okolí stomie.

Při výměně se odlepuje celý sáček a znovu nalepuje nový. Mění se cca 1x denně.

Dvoudílný systém:

Skládá se ze dvou částí:

- podložky s lepící vrstvou

- sáčku

Podložka se nalepí na pokožku a sáček se pomocí kroužkového systému přicvakne k podložce. Podložka zůstává nalepená na kůži asi 3 dny a sáček se vyměňuje dle potřeby.

Odkazy:
 

 

Databáze stomických sester:

https://www.zelenahvezda.cz/pacientska-sekce/p-stomie/stoma-sestry

 

TOPlist TOPlist