Kniha návštěv

Datum: 05.06.2012

Vložil: Ladislav

Titulek: Můj život s paučem II.

Uplynuly dva měsíce od doby co jsem napsal svůj předchozí příspěvek a tak se opět vracím na tyto internetové stránky, abych Vám sdělil svoje osobní zkušenosti se stravou a stravováním. Pravdou je, že jsem celou uplynulou dobu od vytvoření pauče hledal nějakou „optimální“ stravu, tak abych moc nestrádal a zase neměl zbytečné potíže se zažíváním a vyprazdňováním, což je pro nás paučáky to nejdůležitější. V kapitole Strava a diety jsou uvedena určitá doporučení, která vychází ve své podstatě od lékařů . Mohou být ve svém počátku vhodná, ale dlouhodobě to tak nefunguje. S tím mám osobní zkušenost. Ano, přijímání stravy je individuální, ale musíme si uvědomit, že nám chybí tlusté střevo, metabolismus je rychlejší a časem určitou roli chybějícího tlustého střeva může převzít a nebo také ne tenké střevo. Funkce zbývajícího tenkého střeva je v první řadě ovlivněna psychikou každého z nás dotčených a ve druhé řadě přijímanou stravou. Aby nám fungovalo přiměřeně tenké střevo, je nutné vědět jakou důležitou funkci mělo tlusté střevo a co po ztrátě tlustého střeva musí v nové roli zastat tenké střevo .
O funkci tlustého střeva je velmi dobře napsána publikace od Dr. Norman W.Walkera – „Tlusté střevo bez zácpy“. Tuto brožuru vřele doporučuji přečíst, protože si člověk udělá názor o jakou část orgánů přišel a jak s tím žít. Tento pán napsal ještě další publikace, které mohou výrazně ovlivnit náš život paučáků. Kde tyto tituly najít uvedu na konci mého příspěvku.
A nyní se vrátím ke Stravě a dietám z mé osobní zkušenosti.
Chléb a pečivo :
• po několika letech od instalace pauče jsem postupně přešel na celozrnné pečivo a celozrnný
chléb a opak, že nás to dráždí, byl pravdou. V uplynulém roce jsem si začal péct rychlý špaldový chléb, který výborně upravuje vyprazdňování. Vřele doporučuji.
Ovoce :
• banány jsou vynikající ovoce a velmi dobře upravují zažívání
• jedno jablko pro zdraví denně doporučuji- oloupané bez jader
• broskve, meruňky, ananas, švestky, hrušky, pomeranče, grapefruity ve větším množství způsobují problémy s vyprazdňováním – mají vysoký obsah zbytkové vlákniny se kterou si tenké střevo neporadí
• vynikající jsou borůvky, mají stabilizační schopnost pro tenké střevo
Zelenina :
• ze syrové zeleniny funguje hlávkový salát, čínské zelí, trochu špenátu, pažitka,bazalka, dokonce i ředkvičky a malé množství fialové cibule
• mezi problematické syrové zeleniny patří mrkev, celer, petržel, česnek, kedluben, – při větším množství např. mrkve s citronem může dojít k uspání tenkého střeva v zúženém místě po vývodu ( je to velice bolestivá záležitost, někdy to může trvat i dva dny než se střevo uvolní). Všechny tyto zeleniny je potřeba uvařit a jíst v malém množství. Problém může dělat i vařené zelí,hrách, fazole i čočka.
• výborné jsou čerstvé syrové klíčky munga
Pitný režim :
Souhlasím s pitím min.2,5 l tekutin, je to skutečně nutné . Nejlépe se osvědčily ovocné šťávy z mrkve , červené řepy a v zásadě ze všeho, co jde v odšťavovači odšťavit. Nejdůležitější na těchto šťávách je, že v nich zůstávají enzymy- jednoduché bílkoviny, které nám dodávají život. Vlákninu z odšťaveného ovoce a zeleniny nepotřebujeme a ani nemůžeme jíst s ohledem na chybějící tlusté střevo.
Nedoporučuji černou kávu, sycené minerálky a limonády. Dobrá je Melta a Caro. Z alkoholu vyloučit tvrdý alkohol a co se týče vína, je lepší červené víno max. 2 dcl denně. Bílé víno obsahuje více kyselin, červené velmi dobře stabilizuje vyprazdňování. V případě pití piva omezit tak na 0,3l denně.

Ostatní potraviny :
• vařené brambory, knedlíky houskové i bramborové nebývají problémem
• dobré jsou bílé jogurty Hollandia nebo řeckého typu i jako přísady do salátů místo majonézy
• maso je potřeba jíst s uvážením, moje zkušenost je „masa do hrsti“ max. 3x v týdnu, tenké střevo si s masem moc nerozumí a naruší to proces vyprazdňování
• grilované maso a uzeniny Vás mohou totálně rozhodit
• zásadně nedoporučuji jakékoliv uzeniny, s ohledem na kvalitu zpracování, obsahuje soli a přísady lidskému tělu odporující a nám dotčeným narušuje metabolismus
Diety :
V případě diet je v první řadě nutné si uvědomit čeho chci docílit a jaký to může mít vliv na organizmus bez tlustého střeva. Nesmí být narušen přísun nutných a potřebných živin, které tělo potřebuje tj. enzymů – jednoduchých bílkovin, které umíme velmi dobře využít v tenkém střevě (zde dochází k asimilaci do těla). Tyto enzymy nejsou obsaženy ve vařené a tepelně upravované stravě vč. vitamínů. Vařená a tepelně upravovaná strava je v zásadě mrtvá strava, která nás sice nasytí, ale pro zdraví moc nefunguje, slouží pouze pro ukojení hladu.
A nyní se dostávám, jak jsem se zmínil v předchozím příspěvku, k detoxikaci těla a jeho pročištění. Před časem jsem se rozhodl vyzkoušet detoxikační kůru pomocí šťáv ze zeleniny a ovoce. Před tím jsem si prostudoval následující publikace od Dr.Normana Walkra : „Omládněte“; „Zářící zdraví“; „Zdraví a salát“ a „Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy“. Na základě této literatury a zkušeností z držení dlouhodobých půstů a po konzultaci s MUDr. Sequensem jsem se rozhodl, že budu držet 42 denní půst bez jídla, pouze pitím zeleninových a ovocných šťáv (čerstvých, ne koupených pasterizovaných). Stanovil jsem si denní režim i s ohledem na zaměstnání a pil jsem cca 3,5 l tekutin denně. Ráno jsem začal sklenkou horké vody, potom ledvinovým bylinným čajem,dále šťávou z mrkve a červené řepy, čistou vodou, odpoledne nějakou ovocnou šťávou (pomeranč, jablko, ananas,atd.), pak zase vodu a ovocný čaj. Vše zhruba v 2 hod. intervalech.
První tři dny jsem fungoval jako „průtokový ohřívač“ a teprve po 3 dnech začalo tenké střevo vstřebávat a stolice se začala minimalizovat ( za 24 hodin tak 5x). Pocit hladu jsem necítil, protože šťávy jsou vlastně jídlo. Horší to bylo s úbytkem váhy. Vzhledem ke krátké cestě zažívání bez tlustého střeva ubývala moje váha výrazně rychleji, než je to u lidí, kteří nejsou dotčeni jako my. Po 21 dnech půstu jsem musel přestat, kvůli úbytku váhy 15 kg. Z 88 kg jsem se dostal na 73kg, což bylo vzhledem k mojí výšce 183cm hodně. Pak nastalo období přechodu zpět k normální stravě. Toto období musí být stejně dlouhé, jako když člověk nejí a pije, jinak ho to zabije. Začal jsem jíst syrové ovoce a zeleninu a pochopitelně pít. Tělesná váha se mi pomalu začala zvedat. Zhruba po týdnu návratu se mi ucpalo tenké střevo, díky velkému množství nestrávené vlákniny. Musel jsem proto okamžitě přejít na vařenou stravu. To je polévky a kaše, dál jsem pil čerstvé šťávy. Přechod zpět do „ normální“ stravy byl pro mě velký problém jak se zažíváním, tak s vyprazdňování. Nicméně výsledek stál za to. Po krevních testech jsem se dostal s cholesterolem, močovinou, tlakem a dalšími tělesnými ukazately na průměrné a podprůměrně doporučené hodnoty. Již jsem nepotřeboval žádné léky a tělo se uzdravilo. Nicméně tato cesta detoxikace pro nás paučáky není vhodná. Z toho vyplývá moje doporučení : Lidé bez tlustého střeva by neměli držet jakékoliv dlouhodobé půsty, ideální pro naše pročištění jsou šťávové půsty ne delší než 5-7 dní. Takovéto půsty Vás vyčistí , stabilizují, ubydete tak 4-5 kg živé váhy a budete se cítit fyzicky velmi dobře. Já držím již pravidelný jarní a podzimní 5denní šťávový půst a mohu říci , že se po těchto půstech nějaký čas cítím velmi dobře.
Myslím, že jsem ve svém příspěvku načrtnul i další možnosti ke zlepšení života s paučem.
Na závěr si ještě neodpustím trocha filosofie. K celkovému klidu v životě, nejen s paučem se zkuste zbavit psychických zátěží. Těmi jsme zatíženi všichni. Zbavte se závisti, nenávisti, výčitek, naučte se odpouštět, nehodnoťte, nejkritizujte. Buďte pozitivní. Že je to těžké? Ano, je to velmi těžké, ale to už je další kapitola Vašeho- našeho života. Je to cesta jedna z nejtěžších.

S pozdravem LaSee červen 2012

Všechny publikace od Dr. Normana Walkra a recept na rychlý špaldový chléb najdete na internetových stránkách pomocí vyhledávače Google.





Zpět na diskuzi

TOPlist TOPlist